Tipy a triky

Rybu vybírejte nosem a očima. Tedy vaším nosem a jejíma očima. Nesmí páchnout a oči musí mít jasné.

Rajčatové ragú chce čas. Nalijte si apulijské Primitivo a nechte omáčku tak 3 hodiny bublat… Vínu se ale radši tak dlouho nevěnujte, to naše je opravdu dost silné.

Vodu, ve které jste vařili těstoviny, nemusíte vylévat. Skvěle se hodí, když připravujete k těstovinám omáčku. Rozhodně mnohem víc, než ta natočená rovnou z kohoutku.

Itálie je jen jedna a ničím ji nenahradíte. Nic proti nim, ale niva není gorgonzola, Gran Moravia ani Eidam nejsou Parmazán a anglická slanina není pancetta.

Jak na křupavý a křehký bílý chřest? Vařte ho ve vodě ochucené cukrem, solí, citronem a kouskem chleba pro pohlcení hořkosti. Pak ho dejte zchladit do ledové vody nebo do ledu.

Uvařený chřest můžete zavakuovat. V lednici vám pak vydrží i několik dní.

Trik pro pravou středomořskou omáčku? Pár kapek olivového oleje těsně před koncem vaření.

Proti gustu nic, ale možná by vás zajímalo, že my, Italové, to máme s cappuccinem stejně, jako vy s míchanými vejci – jen k snídani.

Cherry rajčata na vaření a saláty? Já mam nejradši odrůdy Datterino a Pacchino – rychle se vaří, mají krémovou konzistenci, měkkou slupku a syrové do salátů jsou krásně sladké.

Chcete-li v Itálii to nejopravdovější italské kafe, zapomeňte na espressa, kapučína, malá a velká doppia, lunga a bůh ví, co ještě, a objednejte si prostě jen „un‘ caffe“. Dostanete ho.

Když chcete mít chobotnici uvařenou rychleji a nechcete jí gumovou, ponořte ji třikrát za sebou do vroucí nesolené vody a pak ji v té vodě nechte vařit. Z moře je totiž slaná dost a dosolit ji případně můžete nakonec.

Lanýže? Bílé vždycky syrové, černé můžete vařit. Nejlepší jsou z okolí Alby v Piemonte.

Perlivá voda místo obyčejné a trocha brandy: to jsou tajemné ingredience, které smícháte s moukou, jestliže chcete mít těstíčko třeba na cuketové květy nebo tempuru krásně křupavé.

Červená karta pro smetanu, chcete-li pravé těstoviny carbonara. Ne a ne a ne! O krémovou konzistenci se postará žloutek. A má-li to být zcela po našem, tak použijte vepřová líčka.

Aby vám po očištění vrchních listů srdíčko artyčoků nezčernalo, potřete je čerstvě vymačkanou citronovou šťávou.